JAV akcijų rinka vėl muša rekordus,, todėl apžvelkime rinką pagal atskirus sektorius. Pateiksiu šiek tiek skaičių, kurie padės susidaryti aiškesnį vaizdą

Paimkime paskutinius metus, kuriame įskaičiuotas ir pandeminis laikotarpis.

+19% S&P500 indekso augimas įskaitant 35 procentų korekciją! Tuo tarpu pastarųjų 20-ies metų augimo vidurkis sudaro 14 procentų. Na ir pagavusiems “dugną” 65 procentų prieaugis.

>45% viso technologijų sektoriaus augimas. Tai absoliutus lyderis pagal augimą. Technologijų sektorius sudaro net 22 procentus visų rinkoje esančių pinigų arba daugiau kaip 11 trilijonų dolerių. Įdomu tai, kad technologijų sektorius susideda iš 626 kompanijų, bet 10 didžiausių sudaro 45 procentus viso pyrago. Vien Apple per metus pademonstravo 75 procentų prieaugį. Microsoft +40%. Nvdia 143%. Silpnai pasirodė HPQ, prasimalęs ties nuliu. Na ir blogiausiai reikalai ėjosi manau daugeliui žinomai Intel,, kurios akcijos šiais metais smuko daugiau kaip 20 procentų, kai tuo tarpu konkurentas AMD pademonstravo 115 procentų kilimą. P.S apie tai plačiai aprašiau “investuok” žurnalo spalio numeryje.

>25% komunikacijos sektorius. Čia priklauso 13 procentų visų rinkoje esančių pinigų. Bet kompanijų nėra daug – vos 259 arba tik kiek daugiau nei 6 procentai visų esančių kompanijų. Vien FB ir Google sudaro beveik pusę šio pyrago. Kiek mažesnė dalis tenka Disney ir Netflix. Iš esmės šių kompanijų judėjimas ir įtakoja viso sektoriaus svyravimus į vieną ar kitą pusę. FB augimas +38% , Google kiek silpnesnis +34% , Netflix +55% ir vienintelė Disney užstrigus – plaukiojanti ties nuliu.

>12% medicinos sektorius. Šiam sektoriuj priklauso 13 procentų visos rinkos. Per pandemiją šiam sektoriuj buvo tikras aukso amžius. Bendras visų kompanijų kilimas sudaro daugiau kaip 80 procentų. Jei išskirti vien biotechnologijų kompanijas, augimas – 110 procentų!. Dauguma kūrė nuo viruso vaistus ir visos, nesvarbu, didelės ar mažos, susilaukė labai didelio investuotojų susidomėjimo. Buvo ne viena ir ne dvi kompanijos, kurios “spraigė” po kelis šimtus procentų. J7 rinkoje net 592 kompanijos. Apskritai pagal kompanij7 skai2i7 medicin1 sudaro didžiausią pyrago dalį su 1048 kompanijomis iš šiuo metu esančių 5138.

Reikėtų paminėti, kad rinkoje kaip ir pasaulyje egzistuoja gimstamumas/mirtingumas. Karantino metu daugiau kaip 200 kompanijų “nubankrutavo” ir buvo likę “tik” 4900. Tad per pastaruosius ne pilnai pusę metų atsirado daugiau kaip 200 naujų įmonių. O imant bendrai, 1980 metais biržoje buvo apie 3000 įmonių ir per ir iki šios dienos beveik 8500 naujų kompanijų. Tad “turėtų” jų būti daugiau kaip 11 tūkstančių, bet turime tik 5, tad posakis akcijose “kada nors atkils” galioja toli gražu ne visoms kompanijoms;)

>60% Kasdieninio vartojimo sektorius. Sektorių sudaro 481 kompanijos ir užima apie 11 procentų visos rinkos. Šiam sektoriuj priskiriamas Amazon, kuris užima ketvirtį viso pyrago dalies ir šiais metais demonstruojantis net 77 procentų prieaugį. Taip pat Alibaba su 50 procentų prieaugiu. Milžinė The Procter & Gamble nuo vidurkio atsliko su 13 procentų, Nike +45%, Mondelez International vos +10%, Pepsi +11%, Coca-Cola ant nulio. Na ir kečupų karalius Kraft Heinz lipo iš duobės generuodamas 15 procentų prieaugį.

Finansų sektorius neaugo visiškai. Labiausiai išsiskyrė PayPal tempdamas sektorių su +100 procentų prieaugiu, Šiek tiek padėjo Visa +16% ir Master Card su +18proc. Didieji bankai – City Group, JPMorgan, Bank of America, praeitais metais generavę beveik po 50 procentų grąžas šiais metais liko minusinėje terpėje. Labai silpnai juda reiklai vienam didžiausių bankų Wells Cargo, nors nuo dungnų ima atšokinėti. Warren’o Buffet’o Holdingo kompanija šiais metais augo tik 6 procentus. Bet įdomu tai, kad fondas turi daugiau kaip 120 milijardų dolerių grynųjų pinigų.

+30% Pramonės sektorius Iš labiau žinomų kompanijų General Electric minus 8%, Honeywell iš mirties taško pajudėjusi su +16 procentų.. Boeing nors ir atsigavinėja, bet vis dar yra 40 procentų minuse. Na ir vienintelės gerai žinomos izoliacijų gamintojos 3M akcijos šiuo metu vos 5 procentai

Apžvelgiant išteklius, naftos kaina nors ir atšoko, bet metiniame kontekste yra vis dar apie 25 procentus pigesnė nei prieš metus. Įspūdingai pasirodė auksas, augęs daugiau kaip 30%. Nors šiomis dienomis pakrito., bet dar įspūdingiau sidabras, kuris dar prieš mėnesį stebino 60 procentų brangimu.

Grįžtant prie kompanijų šiek tiek persistumdė Amerikos NYSE NASDAQ biržose esančių didžiausių gigantų dešimtukas. Beveik metus pirmavęs Microsoft vėl užleido pirmos vietos poziciją kompanijai Apple dviem trilijonais dolerių įmonės kapitalizacija. Kad geriau įsivaizduoti svorį, Niujorko biržose šiuo metu daugiau kaip 5 tūkstančiai kompanijų ir vien šios dvi kompanijos sudaro daugiau kaip 7 procentus visos rinkos!

Kas liečia spekuliacijas, kai yra kylanti rinka, labiausiai mėgstamas stilius – tai ieškojimas trumpalaikių užėjimo taškų stipriau nukritusiose įmonėse nei įprastai. Žinoma spekuliuoti žodis tik iš pirmo žvilgsnio skamba paprastai ir aiškiai. Perki pigiau – parduodi brangiau. Neturint žinių ir profesionalių balanso skaičiavimo įrankių tai tas pats, kas pasitreniravus keletą mėnesių bandyti lipti į MMA narvą pakovoti su profesionalu.

Taip pat pridedu ir šiandienos stambiausių kompanijų sąrašą bei akcijų kainos pokytį procentais per praeitus metus:

  1. 1994 mlrd – Apple Inc. +75%
  2. 1632 mlrd – Microsoft Corporation +40%
  3. 1663 mlrd – Amazon.com, Inc. +89%
  4. 1216 mlrd – Alphabet Inc. (Google) +34%
  5.  794 mlrd – Facebook, Inc. +38%
  6. 721 mlrd – Alibaba Group Holding Limited +50%
  7. 553 mlrd – Berkshire Hathaway Inc+6.5%
  8. 554 mlrd – Tesla, Inc +800%
  9. 456 mlrd – Visa +15%
  10. 435 mlrd – Walmart, Inc. + 27%