Su 99-uoju GIMTADIENIU!
Charlie Thomas Munger – 1924-01-01, Omaha, Nebraska, JAV
Kas jis? Žmogus, kuris nėra labai gerai žinomas plačiai visuomenei, bet investavimo pasaulyje ko gero atpažintų 98 iš šimto😊Kadangi daugiau nei pusė amžiaus su Warren Buffet yra neišskiriami partneriai, parašysiu kiek platesnį rašinėlį
Dabartinės Pareigos:
- Direktorius – Daily Journal Corporation
- Direktorius – Costco Wholesale Corporation
- Vicepirmininkas – Berkshire Hathaway konglomeratas
Asmeninis gyvenimas:
Tėvas buvo advokatas
Senelis – JAV apygardos teismo teisėjas ir valstijos atstovas
Nuo pat vaikystės labai mėgdavo skaityti knygas. Tėvai per Kalėdas dovanodavo jam knygas, o jis stengdavosi jas perskaityti iki nakties pabaigos.
Čarlis pagal savo amžių vaikystėje buvo mažesnis nei dauguma vaikų. Jam taip pat nelabai sekėsi sportas, todėl didžiąją savo laiko dalį skyrė proto lavinimui
1929 metais spalį Čarliui buvo penkeri metai, kai Amerikos ekonomiką užklupo didžioji depresija, kuri tęsėsi dešimtmetį (akcijų rinkos griūtis, pramoninė gamyba krito 47%, GDP krito 30%, didmeninės prekybos kainos indeksas traukėsi 33%, nedarbas perkopė 20%, vidutinės metinės pajamos krito trečdaliu).
Ekonomikos nuosmukio laikotarpiu kiekvienas šeimos narys stengėsi gauti darbą, ne išimtis buvo ir Čarlis. Būdamas paauglys dirbo maisto prekių parduotuvėje „Buffett & Son“, kurio savininkas buvo Warren Buffett senelis Ernest Buffett. Dirbo 10 valandų į dieną už 2$. Tačiau Čarlis su Vorenu ten formaliai nesusipažino, Čarlis buvo 6 metais vyresnis.
Mokykloje Čarlis mėgdavo ginčytis su mokytojų peršamomis idėjomis. Būdamas 12 metų mokykloje jis rodė didelius gabumus matematikai, o 18 metų buvo priimtas į Mičigano universitetą – studijavo matematiką.
Tačiau studijos tęsėsi neilgai. 1943 metų pradžioje būdamas 19-os jis metė mokslus ir įstojo į Amerikos armijos oro korpusą.
Armijoje jam sekėsi neblogai, tapo antruoju leitenantu, o kai jam buvo atliktas standartinis armijos bendrosios klasifikacijos testas, buvo nustatyta, kad jis turi labai aukštą „IQ“.
Po antrojo pasaulinio karo pabaigos 1945 metais Čarlis paliko armiją.
Nieko nelaukdamas po tarnybos įstojo iškart į Harvardo universitetą, kuriame studijavo teisę.
Po Harvardo studijų iškart įsidarbino teisės firmoje „Wright & Garrett“. Mėnesio atlyginimas tuo metu siekė 275$, kas tuo metu buvo visai „neblogi“ pinigai.
Čarlis visada domėjosi kaip tapti turtingu, bet ne dėl to kad jam rūpėjo prabanga, bet dėl pagrindinio troškimo – „laisvės, nepriklausomybės“.
“Like Warren, I had a considerable passion to get rich, not because I wanted Ferraris, I wanted the independence. I desperately wanted it.”- Charlie Munger
Šeštajame dešimtmetyje dirbdamas teisės srityje jis pastebėjo, kad jį supantys turtingi žmonės yra verslų savininkai (Gal būtent dėl to ir patraukė į investicijų sritį ?).
Jo pirmoji investicija buvo į gamybos kompaniją „Transformer Engineers“. Jis įžvelgė potencialą ir palaikė gerus santykius su darbuotojais, nes pats joje dirbo ir atliko tam tikrus teisinius darbus. Jis investavo beveik visas savo santaupas ir dalį pasiskolino – 100 tūkst dolerių investicija. Kaip Čarlis mini savo biografijoje, tai nebuvo geras verslas ypač pasibaigus karui, tačiau vis tiek pavyko išvaldyti investiciją ir pasiekti 300% prieaugį.
Apie 1960 metus Čarlis su šeima persikėlė į Kaliforniją. Jis suprato, kad tai galimybių metas, nes tuo laikotarpiu Kalifornija buvo antra greičiausiai auganti valstija. 1961 metais jis susipažino su Otis Booth, kuris taip pat buvo teisininkas. Vėliau Otis Booth paveldėjo žemę ir kreipėsi Čarlio pagalbos ir patarimo kaip geriau ją išnaudoti. Čarlis patarė ir nusprendė statyti daugiabučių kvartalus, taip jiedu pasinėrė į nekilnojamo turto rinką. Iš pirmo projekto jie uždirbo 400%, 100 tūkst investiciją pavertė 500 tūkst. Iš viso įvykdė 5 nekilnojamo turto projektus, per kuriuos Čarlis uždirbo savo pirmąjį milijoną dolerių.
Čarlis labai domėjosi investavimu ir karjera šioje srityje, tad 1962 metais pasinaudojęs ankstesnėmis verslo pažintimis įkūrė brokerio kompaniją „Munger, Wheeler Company“, kuri turėjo vietą „Pacific Coast Stock Exchange“ biržoje.
Nors tuo metu Čarlis buvo sėkmingas investuotojas, nekilnojamo turto plėtotojas, tačiau jis nemetė savo teisinės praktikos ir ją tęsė iki pat 1973 metų. Kaip jis mėgo sakyti visada turėk planą „B“. Šiuo laikotarpiu jis su draugais įkūrė teisės kompaniją „Munger, Tolles & Oslon LLP“, kuri veikia iki šiol!
1959 metais bendras draugas supažindino Čarlį su Vorenu. Ir jie iškart tapo gerais draugais per savo bendrą patirtį augdami Nebraskoje ir dirbdami senelio parduotuvėje.
„We went to dinner and in five minutes, Charlie was rolling on the floor laughing at his own jokes and I was doing the same thing. The main thing we learned from the grocery store is we didn’t want to work in a grocery store” Buffett told CNBC.
Vorenas ir Čarlis patarinėjo vienas kitam prieš atlikdami dideles investicijas 60-ųjų 70-ųjų laikotarpiais.
Čarlis 1975 metais uždarė brokerio įmonę „Wheeler, Munger Company“ po rinkos recesijos, kuri prasidėjo 1973 metais. Čarlis buvo apsisprendęs daugiau laiko skirti laiko savo teisės praktikai, bet Vorenas primygtinai reikalavo, kad jis prisijungtų prie „Berkshire Hathaway“, kurio manymu būtų daug geriau išnaudojami jo talentai, nei teisininko praktika. Čarlis galiausiai sutiko su Vorenu ir 1978 metais prisijungė prie kompanijos kaip viceprezidentas. Jam buvo 55-eri.
1984 metais Čarlis tapo „Wesco Financial“ generaliniu direktoriumi ir valdybos pirmininku išlaikant savo pareigas „Berkshire Hathaway“. „Blue Chip Stamps“ buvo dukterinė įmonė „Wesco Financial“, kurią Vorenas lėtai išpirkinėjo nuo 1970 metų, o likusią dalį 40% įsigijo 1983 metais.
„Berkshire Hathaway Class A“ akcijos yra brangiausios visame pasaulyje jų kaina siekia – 463400$.
Čarlis yra skeptiškas kriptovaliutų atžvilgiu.
2022 metais buvo paklaustas Čarlis ką mano apie Ellon Musk ir Tesla CNBC kanale.
Atsakymas: Mano mintys yra dvi. Niekada nepirkčiau Tesla ir niekada jos neparduočiau į „Short“ poziciją.
„My thoughts are two. I would never buy Tesla, and I would never sell it short”
Taip pat Čarlio mintys apie Elon Musk:
“Niekada nenuvertink žmogaus, kuris pervertina save, manau, Elonas Muskas yra savotiškas ir gali pervertinti save, bet gali neklysti visą laiką“.
Investavimo patarimai:
“Dideli pinigai ateina ne perkant ir parduodant, o laukiant“
„Puikus verslas už sąžiningą kainą pranašesnis nei sąžiningas verslas už gerą kainą“
„Reikia charakterio sėdėti su visais pinigais ir nieko neveikti. Aš pasiekiau rezultatų ir esu kur esu naudodamasis vidutinėmis galimybėmis“
„Investuokite į verslą, kurį gali valdyti bet kuris kvailys, nes kažkada tai gali atsitikti. Jei jis neatlaikys netinkamo valdymo, tai nėra didelis ir geras verslas“
„Jums reikia kantrybės, disciplinos ir lankstumo, kad galėtum priimti nuostolius ir negandas neišprotėjęs“
„Turime tris investavimo krepšelius: taip, ne. ir per sunku suprasti“
„Gyvenkite pagal savo pajamas ir taupykite, kad galėtumėte investuoti. Išmok tai, ko tau būtina išmokti“
Kita asmeninio gyvenimo pusė
Sunkus ir turintis daug didelių išgyvenimų. Harvarde jis sutiko savo pirmąją žmoną, su kuria susilaukė trijų vaikų. Santuoka truko 8 metus. Per skyrybas Čarlis prarado beveik viską: namus, santaupas. Po skyrybų jaunesnįjį sūnų užklupo sunku liga – leukemija. Tuo metu tai buvo nepagydoma, tad Čarliui liko tik stebėti kaip jo sūnus po truputi palieka šį pasaulį. Sulaukęs trisdešimt vienerių jis buvo išsiskyręs, netekęs jauniausio savo vaiko ir praradęs nemažą dalį sukaupto turto (depresija garantuota kiekvienam jeigu taip nutiktų, bet Čarlis nepasidavė…).
Taip pat 1952 metais dėl nesėkmingos kataraktos operacijos Čarliui buvo pašalinta kairė akis dėl stipraus skausmo.
1956 metais įvyko antroji jo santuoka, kurioje susilaukė dar keturių atžalų.
Čarlio turtas šiandien yra apie 2,3 mlrd dolerių, tuo tarpu Buffeto daugiau kaip 100. Bet Mungeris visuomet buvo didelis filantropas, pastatęs ne vieną mokyklą ir t.t. Šiam kartui pakaks:)