Investavimas gali būti puikus būdas laikui bėgant padidinti savo turtą, tačiau svarbu tai daryti turint planą ir aiškiai suvokiant riziką. Kad būtų lengviau įsivaizduoti pačią rutiną, perteiksiu šį tą iš savo asmeninės patirties ir supratimo. Galbūt kai ką bent iš dalies pritaikysite sau.
Investavimo stilių yra daug – nuo labai trumpalaikių spekuliacijų, vadinamų skalpingu, iki investavimo į privačias kompanijas, kurios daro investicinius raundus ir dar tik ruošiasi patekti į biržą. Kiekvienas pradėjęs domėtis investavimu patenka į labai didelį informacijos ir pasiūlymų liūną, nors galbūt pirminis tikslas buvo tiesiog šiek tiek daugiau uždirbti, nei išleidžiama pinigų, tą likutį investuoti tikintis, kad ateity tai ims duoti bent jau nedideles palūkanas.
Nėra vieno šablono, kas tikrai yra teisinga ar neteisinga. Todėl domėjimasis investavimu ar trumpalaikėmis spekuliacijomis gali būti įvairių lygių ir priklauso nuo laiko ir pinigų resursų, kurie visų labai skirtingi. Kad būtų lengviau įsivaizduoti pačią rutiną, perteiksiu bent dalį patirties ir supratimo savo asmeniniu pavyzdžiu, įterpdamas ir įvairių statistinių dalykų. Galbūt kai kuriuos niuansus galėsite bent iš dalies pritaikyti sau.
KAIP AŠ TAPAU PROFESIONALU
Investavimu į akcijas pradėjau domėtis nuo 2011 m. Žurnalų ir knygų skaitymas bei vienos kitos akcijos nupirkimas per banką labai daug patirties nesuteikia, bet kaip atspirties taškas yra geras. Bent paviršutiniškai susipažinęs su investavimo baziniais dalykais žmogus gali susidaryti nuomonę, ar jį „kabina“ pats investavimo procesas. Mane jis be galo sužavėjo. Rimčiau į tai pradėjau žiūrėti nuo 2012-ųjų pradžios.
Pirmosios perskaitytos knygos – visos tuo metu buvusios lietuviškos knygos apie finansus ir investicijas. Vėliau užsienio kalba. Perskaitęs O’Neilo raudoną knygą „Kaip uždirbti iš akcijų“ bei „Biržos spekulianto memuarus“ apie legendinio investuotojo Jesse’o Livermore’o patirtį, pas brokerį atsidariau pirmąją savo sąskaitą. Tuo metu nebuvo tiek daug alternatyvų kaip dabar. Minimalios sąskaitos pas daugumą brokerių buvo nuo dešimties tūkstančių dolerių. O kad būtų galima užsiimti aktyvesne prekyba, pagal JAV įstatymus privaloma turėti 25 tūkstančių palaikomąją sąskaitą. Tokios sumos neturėjau, todėl alternatyvos buvo arba „Prop“ kompanijos, arba CFD (Contract for Difference). Bet aš visuomet norėjau prekiauti tik realioje biržoje, tad pasirinkau „Prop“ įmonę ir tuo metu veikusį estų banką (LHV).
Man patiko stebėti, skaityti, analizuoti viską, kas susiję su akcijomis. 2013 m. mečiau visus kitus užsiėmimus ir iki šiol užsiimu tik tuo, kas susiję su akcijų biržomis. Tik bėda buvo ta, kad norint investuoti ir laikyti akcijas reikia tam turėti daug „nereikalingų pinigų“. Būdamas nuolat rinkoje matai labai daug galimybių, bet jei esi „įmerkęs“ pinigus į kokią vieną ar kelias pozicijas, tampi surakintas. Teoriškai pinigų turi, praktiškai ne, nes atidaryti naujoms pozicijoms trūksta apyvartinių.
Nors jau buvau perskaitęs, kad pats perspektyviausias yra ilgalaikis investavimas, neturėjau jokio noro investuoti ir nieko gyvenime neveikti. Tuo labiau neturint jokių kitų pajamų pinigai reikalingi pragyvenimui. Mane be galo žavėjo pats žaidimo principas, todėl nusprendžiau išbandyti viską. Bet ar tai reikėtų daryti visiems, galiu kalbėti tik praėjus daug laiko.
Keletą metų mano prekybos stiliai buvo skalpingas, dienos prekyba, rečiau swing (vidutinio laikotarpio) prekyba, šiek tiek arbitražo. Turėti ilgalaikių investicijų, kai nusiperki akcijų ir apie jas negalvoji, neturėjau pakankamai finansinių išteklių, nes man pinigai buvo reikalingi darbui ir gyvenimui.
Vėliau prie prekybos stilių turėjau galimybę įtraukti ir ilgesnio laikotarpio pozicijas, taip pat investavimą į privačias įmones ir IPO, apie kurias anksčiau galėjau tik pasvajoti, nes nebuvo nei atliekamų pinigų, nei sąlygų (brokerių) tai daryti.
Žinoma, viskam yra savas laikas ir tendencija. IPO labai gerus rezultatus generavo iki 2021 m., dabar jau antri metai į biržą naujų įmonių išleidžiama perpus mažiau ir euforija yra dingusi. Pelno jos negeneruoja, tiksliau, yra nuostolingos, todėl jų tema bent šiuo metu yra baigta.
NIEKADA NEBUVAU LOŠĖJAS
Kiekvieną dieną prekiaudamas biržoje vis dažniau pagalvoju apie laiką, praleistą joje, ką nuveikiau, kas pasikeitė mano gyvenime ir t. t. Nuolat analizuoju savo veiklą, savo sandorius, statistiką, darau išvadas, bet tai daug laiko dariau neviešai. Mano „Youtube“ kanale (MindaugasUT) rasite pasakojimą apie pirmuosius trejus metus, kurie turėtų labiausiai dominti naujai atėjusį į rinką žmogų. Iki šiol darau daug klaidų ir stengiuosi visas jas sąžiningai išanalizuoti ir aptarti.
Ne viskas einasi taip, kaip norėtųsi ir kaip buvau „užsirašęs“ savo slaptose svajonėse. Labai norėjau, kad po penkerių metų aktyvios prekybos galėčiau pasigirti uždirbęs pirmąjį milijoną. Deja, jau praėjo beveik 10 metų, bet jo taip ir neuždirbau ir pasigirti labai didele sėkme tikrai negaliu. Tačiau turiu savo skalpingo ir dienos prekybos archyve daugiau nei 15 tūkstančių sandorių, virš 900 prekybos sesijų, daugiau kaip 5 mln. suprekiautų akcijų. Dar esu „gyvas“, „pliuse“ ir turiu pinigų prekiauti ir investuoti.
Bet ar galima gyventi vien iš prekybos? Su mano turėtais ištekliais atsakymas – NE. Aš asmeniškai niekada nebuvau lošėjas, daug labiau rūpėjo pats žaidimas ir jo principai. Niekada dienos sesijos metu spekuliuodamas neleisdavau sau didesnės kaip 2–3 % rizikos nuo skirtų spekuliacijoms pinigų. Todėl galbūt nėra įspūdingų laimėjimų, bet lygiai taip pat didelių praradimų ar graudžių istorijų, kaip per savaitę prarandami visi pinigai. Tad kyla subtilus klausimas: kam apskritai visu tuo užsiimti?
Geriausi sandoriai įvyksta tada, kai pozicijas išlaikai ilgesnį laiką. Šiandien aktyvi prekyba ir tam skiriami pinigai mano atveju sudaro maksimaliai iki 20 % viso veiksmo. Bet pajusti rinką, išsiugdyti jai imunitetą, galiausiai sutvirtinti savo psichologiją įmanoma tik būnant aktyviai visame tame.
Man asmeniškai šiandien daug svarbiau ne kuo daugiau veiksmo, o atrasti gerą situaciją ir ja pasinaudoti. Visos ilgesnio laikotarpio pozicijos yra randamos kasdien būnant rinkoje. Todėl žmogus, norintis iš arčiau susipažinti su akcijų pasauliu, nors ir neprekiaus
aktyviai, turėtų suprasti, kaip vyksta manipuliacijos (esmę), kaip atrodo realiai stumiamos kainos į viršų ar spaudžiamos į apačią naudojant profesionalius įrankius, tokius kaip „Level2“ ir „Times&Sale“.
KODĖL ĖMIAUSI MOKYMŲ?
Iš esmės pati prekyba ir investavimas yra labai jau vienišas užsiėmimas, nes kai sąžiningai prisiimi atsakomybę už savo veiksmus, tau nereikia kitų pritarimo ar patarimo. Viskas, ką darau, yra tik mano sprendimai.
Bet bėgant laikui pasijunti kaip gyvenantis kitame pasaulyje, tad imi ieškoti bendraminčių. Tai pradėjau daryti tik po trejų metų. Iš namų persikėliau į biurą, ėmiau ieškoti bendraminčių, kelis draugus pradėjau „mokyti“, kaip kas vyksta biržoje, be jokio užmokesčio ir neilgai trukus supratau, kad švaistau laiką, nes jie net nesugebėdavo atvykti sutartu laiku ar apskritai mokytis.
Pats nuo pat pradinių domėjimosi etapų pirkau daug kainuojančius mokymus iš kitų užsienio mokytojų, tad gavau, mano manymu, labai daug kertinių žinių ir supratimo, kuris likęs kaip pamatas iki šios dienos. Jaučiau, kad turiu jau sukaupęs pakankamai didelį bagažą, bet nenorėjau jo švaistyti tuščiai, todėl nusprendžiau savo žinias perteikti už pinigus, juolab papildomos pajamos buvo reikalingos, nes pats spekuliavimas, nors ir nebuvo nuostolingas, pragyvenimo išlaidų nepadengdavo.
O kai turimi pinigai ima mažėti ne dėl klaidų, o dėl būtinųjų išlaidų, atsiranda nuolatinis stresas. Todėl sugalvojau detalią mokymų programą ir neribotos narystės principą su galimybe dalyvauti mano bet kuriuose rengiamuose užsiėmimuose tiek, kiek reikės ir bus noro mokytis bei bendrauti su manimi. Mokymai vyksta ciklais iki šiol po tris ar keturis kartus per metus, kiekvienas sudaro 6–7 savaites, arba 50–60 valandų, užsiėmimų ir testų. Per mokymus turiu galimybę labai gerai pažinti kiekvieną iš arčiau.
Patys pirmieji du manomokiniai už pinigus turbūt gavo daug daugiau, nei duodu šiandien. Šiandien paskaitos vyksta pagal griežtą tvarkaraštį nuo 19 iki 21 val., o su jais labai dažnai prabūdavau iki pat rinkos uždarymo ir dar ilgiau. Taip pat susitikimai savaitgaliais ir panašiai. Realus valandinis uždarbis gal sudarytų pusantro ar du eurus, bet man tai visiškai nebuvo svarbu ir skaičiuoju tai tik praėjus krūvai metų. Nes tikslas buvo plėtoti savo kaip investuotojo, spekulianto bei mentoriaus veiklą.
Šiandien kartais pagalvoju, ar man vis dar reikėtų rengti užsiėmimus, nes kapitalas yra solidesnis nei pradėjus investuoti. Bet kartais padarydamas mėnesio ir ilgesnę pertrauką nuo mokymų suprantu, kad pasijaučiu vėl be galo vienišas, tad juos rengsiu, kol bus poreikis ir noras bendrauti, kuris kol kas dar yra didelis. Kitaip tariant, jau esu pripratęs prie tokios rutinos, investavimas ir mentoriaus darbas yra vientisa.
Bendraudamas su mokiniais ir kitais investuotojais matau labai daug neprotingų svajonių, labai daug neteisingų istorijų ir klaidingų iliuzijų. Kiekvienas turėtų suprasti: kad uždirbtum rinkoje pinigų, visų pirma reikia jų turėti. Uždirbti iš nieko yra iliuzija. Antra, rinkoje galima išlikti tik ATSAKINGAI ir GRIEŽTAI valdant rizikas be jokių „viskas bus gerai“, „turėtų atkilti“ ir panašiai. Tai ir yra labai didelė dalis mano individualaus darbo su kitais. O pajamų investavimui turėtumėte uždirbti iš savo tiesioginės veiklos. Šiuo atveju mano kaip mokytojo darbas taip pat suteikia papildomą svertą ir svorį investavimui.
SPEKULIAVIMAS IR INVESTAVIMAS
Kai susidomima investavimu, pirmas dalykas, nuo ko būtina pradėti, – kiek įmanoma išsamiau susipažinti su rinka, kurioje norima investuoti. Tai galima daryti savarankiškai arba tam esu aš. Šiaip ar taip, pradžia turi būti koncentruota ne į pinigų uždirbimą, procentų skaičiavimą, o suvokimą, kas kaip veikia.
Siekiant suprasti, įdomus investavimo procesas ar ne, būtina susipažinti su visais investavimo ir spekuliavimo stiliais ir tik tada sau atsakyti į klausimus, kur geriausiai jaustumėtės. Kalbant apie mano rutiną, aktyvios spekuliacijos šiandien sudaro vidutiniškai trečdalį prekybos sesijos dienų. Praeitais metais iš 245 buvusių prekybos dienų rinkoje spekuliavau tik 79 dienas. Prekybai skirta suma sudaro vos 10 % dabartinio turimo kapitalo.
Nors metai buvo teigiami (juos esu aptaręs savo kanale), kad galėtumėte daryti išvadas, verta tai daryti ar ne, pasakysiu, kad iš 1760 atliktų sandorių 68 % buvo nuostolingų ir 32% pelningų. Bet riziką valdyti pavyko: vienam vidutiniam nuostolingam sandoriui teko 34 doleriai ir vienam pelningam sandoriui 93 doleriai. Tai yra ne lošimas, o žaidimas su teisingu rizikos ir pelno santykiu, kuris turi sudaryti bent vieną su trimis. Mano atveju jis išėjo šiek tiek mažesnis, bet panašus.
Norint padaryti tiek sandorių, darbo yra daug, o kalbant apie naudą tenka daryti išlygas. Kaip minėjau, investuoju į privačias kompanijas, vienos iš jų, „Paragon 28“, išėjimas į biržą man atnešė 65% pelno, kuris pinigais sudarė daugiau nei visų metų spekuliacija. Arba pandemijos pradžioje nupirkta „ExxonMobil“ dabar kainuoja 3 kartus daugiau, o nuolat mokamus dividendus vis perinvestuoju.
Pačias spekuliacijas galima palyginti su sportu. Kai einama į sporto salę ar užsiimama kuo kitu, ne visi tikisi tapti profesionalais. Tikslas gali būti sustiprinti kūną ar gerai praleisti laiką, arba abu dalykai. Spekuliuojant stiprinamas ne kūnas, o smegenys, savikontrolė ir disciplina. Kalbėti ir klausytis kitų istorijų yra viena, pačiam susipažinti su savimi iš arčiau yra kita.
Todėl, jei manęs klausiama, kaip skirstyti savo pinigus, į ką geriau investuoti, tokių patarimų nedalinu, bet galiu savo pavyzdžiu pasakyti, kad teisingiausias skirstymas yra toks: nuo 10 iki daugiausiai 20 % skirti spekuliacijoms, 20–30 % vidutinės trukmės pozicijoms, o visa kita – ilgalaikiam investavimui. Aš asmeniškai 10 % pajamų skiriu papildomai pirkdamas savo vaikams įvairias didelių ir žinomų įmonių akcijas, kurios su didele tikimybe po 15 ar 20-ies metų dar bus gyvos ir kainuos daugiau nei dabar. Ir tai man atrodo daug įdomiau nei investuoti į bet kokį indeksą. Investuodamas į pavienes akcijas indekso jei ir neaplenksiu, bet tikrai įdomiau gyvensiu. Tik tai taip pat kiekvieno pasirinkimas. Jei yra tikslas tik kur nors padėti pinigus, tas įdomumas, žinoma, nereikalingas.
APIE MOKAMUS IR NEMOKAMUS DALYKUS
Dar šiek tiek apie rutiną. Anksčiau mano rutiną daugiausiai sudarydavo buvimas rinkoje nuo biržos atidarymo iki uždarymo ir ieškojimas man tinkančių situacijų. Kadangi visus dešimtmetų gyvenu vien investavimu ir sąmoningai jokių kitų veiklų neturiu, kai birža nedirbdavo, domėdavausi įmonėmis, skaitydavau jų ataskaitas, istorijas, analizuodavau savo sandorius ir panašiai.
Šiandien daug laiko skiriu savo kaip mentoriaus veiklai, daug bendrauju, turiu daug šviečiamojo darbo, yra minčių apie nuosavą fondą, todėl ir pačios spekuliacijos sudaro daug mažesnę rutinos dalį, bet jose vis tiek dalyvauju, tik tai jau nėra prioritetinis užsiėmimas. Todėl ir bet kuriam skaitančiam linkėčiau koncentruotis į savo pagrindinę veiklą, iš kurios generuojate didžiausias pajamas, o domėjimasis akcijomis turėtų būti jūsų papildomas hobis, kuris ilgainiui gali praturinti tiek intelektinį supratimą, tiek jūsų kapitalą.
Kitas niuansas – apie mokamus ir nemokamus dalykus. Skirtumas tarp jų toks, kad nemokamai pasakoju tik tai, ką noriu ir kada noriu. Pakankamai vaizdo įrašų yra mano „Youtube“ kanale, taip pat parašau ir, mano manymu, nemažai edukacinių postų socialiniuose tinkluose bei šiame vieninteliame Lietuvoje „Investuok“ žurnale.
Bet jei kalbėtume apie mokamus dalykus, nesvarbu mano nuotaika, nesvarbu, ar galbūt norėčiau daugiau laiko praleisti su šeima, ar sergu ar turiu kokių reikalų, mano prioritetas yra paskaitos ir labai išimtiniais atvejais jos neįvyksta. Taip pat nesvarbu, noriu klausyti ar ne, dažnai tenka būti ir psichologu ir išklausyti apie gerus ir blogus nuotykius rinkoje. Taip pat tikrinti namų darbus ir padėti, jei kas stringa, neprisijungia, ir aibė kitų nematomų dalykų. Visa tai darau, nes žinau, už ką darau, ir žinau, kad tai darydamas aš didinu ir savo gerovę bei perkamąją galią investuojant į akcijas.
Todėl labai džiaugiuosi kiekvienu savo veiksmu, kuris duoda bent kiek naudos ir jums!
Paskaityti daugiau ir susipažinti su mano veikla galite asmeniniame puslapyje
www.unitedtraders.lt.
Nuolaidos kodas mokymams: NYSE