Vis daugiau bendraujant su kitais savo bendraminčiais kyla vis daugiau įvairių minčių. Labai gerai, kad turiu erdvę, kurioje galiu bent retkarčiais pasisakyti😊

Šiandien ilgai kalbėjau su vienu iš savo mokinių (pavadinkime jį Antanu) apie tai, kaip rasti teisingą sprendimą ir ką daryti, kad būtų laikomasi savo paties susikurtų taisyklių treidinge ir investavime. Visur rašoma, kad psichologija lemia didžiąją dalį sėkmės.

Taip, tai yra tiesa. Bet labai mažai rašoma, kaip tvarkytis su ta psichologija. Paskutinis pavyzdys. Antanas prieš kelias savaites darė sandorį iš anksto žinodamas ir suplanavęs, kad jo rizika treidui sudarys maždaug 30 -40 dolerių. Tas „maždaug“ jau yra pirmas kabliukas, kur tu gali paslysti, kadangi nėra tikslaus konkretumo. Įėjo į sandorį, akcija pradėjo kilti. Buvo 60 dolerių pliuse, bet neturėjo tikslaus plano kiek ims pelno. Galvojo, kad maždaug 100 -150 „turėtų būti gerai“. Antanuko stopas – „nuo situacijos“ arba jei ką uždarysiu ant nulio.

Akcija dar pakilo iki 70 ir per minutę „netikėtai“ rovė į apačią ir beliko 20 dolerių (kalba eina apie Day Trading stilių). Jis dėl to labai „supyko“ – realiai jo jausmai niekam neįdomūs. Tada per kitą minutę rovė dar 30 centų į apačią ir iš +70 liko -10. Jis tiesiog įsižeidė – kokia neteisybė – nors realiai ir vėl niekam neįdomu ką jis apie tai mano. Primenu, kad jo planas blogiausiu atveju buvo užsidaryti „maždaug“ ant nulio. Tada jis sako, nu ok, atkils iki nulio ir einu lauk. Kol galvojo, akcija nukrito iki -30. Tada jis „jau įsižeidė“ ne juokais, labai stipriai supyko.

Tuomet akcija jam valandikę tampė nervus -20 -30 diapazone ir „pailsėjusi“ rovė į apačią ir uždarė jį į day stopą – 100 dolerių (tai speciali funkcija platformoje, kai treideriui pasiekus iš anksto sistemiškai nustatytą maksimalų dienos nuostolį ir yra blokuojama platforma iki kitos dienos). Aišku gerai, kad bent day stopas suveikė, nes taip ant „karštų“ galėtų ir viską prap…..

Kas tada vyksta… „Nu jo esu kvailas, padariau visišką nesąmonę, čia buvo paskutinis kartas“. Aš jam sakau. Darom taip… tu man surašyk savo taisykles ir pasirašyk prekybos planą pagal mano duotus pavyzdžius (nors realiai tai turi būti padaryta dar iki pradedant prekiauti). Žodžiu.. viskas sutarta, laukiu plano..

Kelios savaitės tyla.. Tyla tai tyla, galbūt žmogus dirba, galbūt šeima ar dar kažką. Kiekvieno kontroliuoti negaliu ir neturiu teisės. Planui pasirašyti taip pat reikia skirti laiko. Sako, turiu naujienų – visas laimingas patenkintas. Galvoju, nu va, pergalvojo savo klaidas, pasirašė planą, galėsim judėti toliau.

Tas pats Antanas, šiek tiek nusiraminęs sako.. blemba, žinok visiškai neturėjau laiko rašyti to plano. „To plano“. Grįždavau iš darbo ir sėsdavau iškart prie terminalo. Norėjau visgi daugiau „pasipraktikuoti“. Aš klausau, nieko neklausiu, nei kaip sekėsi, nieko, klausiausi ir tiek. Jis toks „ant bangos“…blemba kiek per šias kelias savaites visko pamačiau, daug ką supratau ir bla bla bla. Aš.. nu šaunuolis, bet blogai, kad plano nepasirašei.. klausiu, nu tai rodyk, ką nuveikei.. Jis man sako.. ai, kad žinok tiek visko veikiau, manau neverta net rodyt, užtruksim ilgai čia žiūrėt, kažką panašaus „nuvėlė“. Aš klausiu.. tai kiek numinusavai, kiek susimokėjai už tą „įdomumą“, sako visą depozitą… ai nu ne visą, liko šimtas baksų, tipo žinai tas automatinis užšaldymas (pas kai kuriuos brokerius depo neleidžia nuvaryt iki nulio). Ir kas svarbiausia, su juo bendrauju ne vieną dieną, bet per šitą bendravimą jis buvo pats laimingiausias. Sako, ai nu nieko baisaus, „atmušim“ tuos pinigus, susimokėjau už savo klaidas. Biški pailsėsiu, pasirašysiu planą ir tada jau treidinsiu pagal taisykles.

Jeigu taip jis būtų pasielgęs su mano pinigais, būčiau ant jo šaukęs turbūt valandą laiko. Jeigu būtų šalia, greičiausiai gautų ir į kuprą!!! Bet jis treidina su savo pinigais, todėl jo įžeidinėti ir nurodinėti kaip elgtis neturiu teisės. Žodžiu, darė viską absoliučiai kitaip nei kad mes mokėmės. Ir kas blogiausia, kad tokių „treiderių“ yra labai daug!!! Todėl kiti ateina į rinką tiesiog pasismaginti ir patenkinti savo troškulį pažaisti, bet po to gyvenimo tikslas yra „atsimušinėti“ pinigus. Aš asmeniškai viską strateguoju ir darau taip, kad kuo mažiau praradinėti ir kuo daugiau išspausti iš treido.

Neduoda uždirbti situacija, tai neduoda, ieškai kitų. Bet būti minuse nuo treido 10 ar 20procentų depo ir po to bandyti uždaryti „ant nulio“ – atleiskit, bet tai neadekvatus mąstymas ir labai brangus pomėgis. Jeigu žmogus uždirba 10 000 per mėnesį ir nuleidinėja po štukelę, tegu pramogauja, per daug sau nepakenks. Bet jeigu jis uždirba 1000 per mėnesį ir praranda per savaitę depo, jam reikia rimtos reabilitacijos. Aš pykstu ne dėl to, kad žmonės praranda, bet dėl to, kad jie net nebando įsigilinti kur randasi. Gauna algą ir vėl pasipildo sąskaitą – tokie žmonės vadinasi depo narkomanai!

Todėl apie visas psichologines dilemas galite skaityti kiek norite, bet jei nežinosite kaip tai taikyti praktiškai, esant ekstremaliai situacijai tos žinios bus ne galvoj, o užpakalyje.

Geriausias būdas – tai susirasti žmogų, kuriam privalėsite duoti ataskaitas ir leisite jus kritikuoti ir išsakyti savo nuomonę, ką apie tai mano iš šalies. Taip pat turės teisę jei reikės pavadinti ir kvailiu. Tuomet jūs žinosite, kad neturite teisės daryti nesąmonių ir kad savo visus darbelius jūs turėsite priduoti. Kai žmogus atsisėda savo kamputyje ir galvoja, kad tik jis yra savo „likimo šeimininkas“, pasijaučia galintis viską ir supranta, kad laikytis taisyklių jam nereikia, nes jis tiesiog „jaučia“ kas kaip bus! Ir po to supranta, kad rinkai visiškai nusispjauti ant jo tų jausmų.

Taigi mielieji, jei norite išmokti žaisti futbolą, žiūrėjimas kaip žaidžia čempionai jūsų geresniais nepadarys. Jei norite išmokti žaisti, turite žaisti. Jei norite išmokti žaisti pagal nustatytas taisykles, turite atlikinėti taisyklingą, o ne bet kokią praktiką. Kai veiksmai taps instinktyvūs ir teisingi, tuomet kažkas galbūt pradės gautis.

Todėl norintiems pradėti mažiau „viskuom“ domėtis ir daugiau dėmesio skirti taisyklingai praktikai, kviečiu registruotis mokymus jau dabar ir pradėti mokytis nuo rytojaus!

www.unitedtraders.lt/mokymai

Nuolaidos kodas NYSE