Bendraudamas su vienu savo mokiniu ir klausydamas jo istorijos pajutau, kad noriu padėstyti savo mintis raštu apie treidingą, investicijas ir palyginti su gyvenime egzistuojančiais principais.
Taigi, treidingas ir investicijų pasaulis – tai ne vien džiaugsmą, pinigus ir kitas geras emocijas suteikiantis užsiėmimas. Tai labai negailestinga sritis, nesvarbu koks tu “kietas” bebūtum, jei nesilaikysi taisyklių, būsi labai greitai “parklupdytas” ant kelių. Kiekvienas iš mūsų gali “iškęsti” didelį smūgį ir didelius svyravimus ir prisiimti didelius nuostolius. Bet svarbu ne tai, kokius tu didelius nuostolius gali prisiimti, o kaip tu juos priėmęs sugebėsi judėti toliau. Nuostolio “skausmas” laikinas. Jis gali tęstis minutę, dieną, dvi, mėnesį, metus, bet galų gale judant ir mokantis iš savo klaidų toliau, skausmo vietą pakeis kiti geri dalykai ir teisingai priimti sprendimai. Bet jei pasiduosi ties tuo dideliu smūgiu, skausmas tęsis visą laiką.
Taisyklių “kaip treidinti/investuoti be nuotolių” neegzistuoja. Vienas sprendimas būna geras, kitas dar geresnis. Trečias gali atnešti nuostolių. Esminis dalykas – kaip mes sugebame visa tai kontroliuoti. Mes negalime ir neturime teisės “pranašauti” ateities, bet visuomet turime teisę pasitraukti ir pripažinti klydę. Pvz. Turite karštos kavos puodelį, bet nesuprantate ar galima gerti ar ji per karšta. Tuomet bandote ragauti ir nusiplikote liežuvį. Ką darote? Greičiausiai palauksite kol atvės ir tuomet bandysite dar kartą. Treidinge egzistuoja tie patys principai, bet deja, priimami sprendimai dažniausiai ne tokie pat.
Apie svajones ir tikslus… Žmonės kurie negali/negalėjo padaryti vieno ar kito dalyko patys (tai galioja visoms gyveno sritims), dažniausiai jums sakys, kad ir jūs to nesugebėsite. Jeigu jūs jaučiate, kad mylite, žavitės finansų/ investicijų pasauliu, bandykite! Nebijokite patirti nuostolių, nebijokite pasijausti silpnesniu nei apie save galvojote, kol nieko nedarėte. Absoliučiai visi naujokai patiria nuostolių. Ne 9 iš 10, ne 95 iš 100, bet absoliučiai visi. Jūs privalote nebijoti mokytis iš savo klaidų. Kai klaidų bus mažiau ir teisingų sprendimų daugiau – tai ir yra vadinama sėkme.
Tas, kuris kalba, kad gali ir tas kuris kalba, kad negali – paprastai jie abu yra teisūs. Daugelis iš mūsų nori būti sėkmingi, bet netrokšta to – tiesiog nori (ne daugiau nei nueiti į vakarėlį, pabūti su draugais ar tiesiog gerai išsimiegoti), vietoj to, kad per tą laiką bent padarytų mažą žingsnelį sėkmės link. Pati didžiausia kliūtis – tai ne nesėkmės baimė, o rūkas mumyse, nežinojimas ko norime ir aiškių tikslų nebuvimas. Todėl pirma, ką reikia susirasti – tai žmogų, kuris galėtų jus stebėti iš šono ir matyti jūsų daromas klaidas. Žinodamas, kad esate stebimas, privalėsite pasitempti. Būdamas vienas arba tarp žmonių, kurių tikslai kitokie, su didele tikimybe palūšite.
Žinoma, pirmiausiai būtina praleisti laiko su savimi ir nuspręsti kuom nori būti. Jeigu ateini į naują sritį tik “pasibandyti”, turi suprasti, kad bet kokioj gyvenime srity mėgėjas prieš profesionalą ilgesnėje distancijoje visuomet pralaimės. Jei jau nusprendėte, kad norite būti treideriu, kodėl turėtumėte klausyti kitų, kad tai “ne jums”. Tik pats žmogus geriausiai pažįsta save ir supranta ko jis nori ir trokšta labiausiai. Taip pat turėtumėte sau SĄŽININGAI atsakyti – kokios priežastys, kad to negalėsiu padaryti. Daugelis iš mūsų taip ir nepasiekia jokios sėkmės, nes mokindamiesi pavargstate ir pasiduodate, viską metate ir einate įgyvendinti kitų idėjas, bet ne savo.
“Aš nieko neišmanau matematikoje” – teisingai, tu gi net neperskaitei savarankiškai nė vieno papildomo vadovėlio.
“Aš neturiu atminties ir blogai priimu informaciją” – teisingai, tu gi niekada nebandei treniruoti savo įgūdžių ir net nebandei to patikrinti, ar jos iš tiesų nepriimi”
“Manau, kad finansai ir investicijos man ne pakeliui” – tai kodėl tu vis jomis domiesi??? Ieškok sau kitos mielos veiklos.
“Manau, kad techninė analizė neveikia” – kiek tu esi padaręs bandymų, kad kam nors turėtų būti įdomi tavo nuomonė??? Ar veikia, ar neveikia vienas arba kitas dalykas, tu privalai bent šimtą ar tūkstantį kartų patikrinti tai. Tuomet tik galėsi daryti išvadas.
Taip pasiteisinimus galima rašyti ištisas valandas… Bet kokioje srityje ne talentas groja pirmuoju smuiku, o mūsų įdirbis ir atiduotas laikas, darbas su savimi. Jeigu matote žmogų, kuris gerai žaidžia tenisą ar tobulai dainuoja, labai labai retais atvejais pakanka tik talento. Kalbant apie treidingą… Ne visi žmonės gali toleruoti kad ir bet kokio dydžio riziką. Tiesiog negali. Bet tai suprantama tik bandant ir per laiką. Spręsti apie savo sugebėjimus nebandant ir nedarant išvadų – tai tas pats, kas bandyti įtikinti kitą, jog gali peršokti Nemuną, bet tau “to nereikia”.
Pabaigai…jeigu norite suprasti kaip veikia visas biržos mechanizmas. Kokiais principais dirba rinka ir kokios daromos manipuliacijos bei kaip uždirbami pinigai bei norite tobulėti kartu su komanda ir bendraminčiais, kviečiu registruotis į mokymus, baigę kursą turėsite visiškai tvirtą supratimą kaip viskas veikia. Tuomet liks dirbti su savimi ir psichologija. Viską tvarkingai sudėliojus ir kartu paruošus kiekvienam atskirai savo nuosavą algoritmą, šansus turėsite daug didesnius nei lendant “šiaip pasibandyti”