Online prekybos akcijomis principų, rinkos psichologijos ir techninės analizės supratimas – visa tai labai gerai. Bet kad visos tos žinios tarnautų jums, būtina išmokti jas teisingai naudoti. Kad jas teisingai naudoti, būtinas planas, o to plano realizavimas vadinamas DISCIPLINA. Visa tai kartu sudėjus ir sistemingai naudojant vadinama rizikos valdymu. Tam būtini du kertiniai principai – disciplina ir noras išsaugoti savo pinigus.
Prekybos plano kūrimas – įvairiapusis procesas. Pradžioj tiesiog ramiai pagalvokit ir susirašykit savo tikslus. Galbūt jūs norite, kad prekyba taptų jūsų pagrindine profesija? Arba pabandykite įsivaizduoti kokio dydžio papildomų pajamų įsivaizduojate per artimiausius metus, du. Kai tikslai suformuoti, pradedama ieškoti būdų kaip juos pasiekti. Užsirašykite, kaip jūs būtent stengsitės mokintis treidingo, ieškosite tinkamų resursų, jums tinkamų akcijų ir kada pradėsite realiai prekiauti. Nuo šito viskas ir prasideda. Nors dauguma žmonių tiksliai nežino, koks prekybos stilius jiems būtų pats tinkamiausias, bet būtina nuo kažko pradėti. Pabandykite pradėti užsirašydami ant popieriaus tarkim taip:
„Aš noriu tapti day treideriu. Suprantu – kad tai rimta profesija ir man būtina daug ko išmokti, kad tapčiau pelningu. Susiplanuosiu programą, pagal kurią baigsiu eilę profesionalaus lygio kursų , kad geriau pažinčiau šitą pasaulį. Susidėlioju laiką – šeštadienio rytais nuo 10 iki 14 valandos skaitau literatūrą apie day tradingą. Kasdien stebėsiu rinką, kai ji veikia, kad geriau suprasčiau kaip dirba visas mechanizmas ir kodėl atitinkamai reaguoja į tam tikras naujienas. Mano tikslas, supratus jog galiu prekiauti, praktiką atlikti su realiais pinigais
Kitas žingsnis – nusistatyti taisykles, pagal kurias prekiausite, kad išliktumėte rinkoje. Tai turi būti jūsų taisyklės, ne kažkieno kito. Jūs privalote jas nusistatyti patys ir gyventi pagal jas. Šių taisyklių laužymas jums brangiai kainuos. Pasinaudodami keliais žemiau aprašytais pavyzdžiais susikursite savo taisykles:
Pradėkite prekybą minimaliais lotais
Lotų skaičius – pats geriausias būdas kontroliuoti riziką. Prekiaudami po 100 akcijų (arba netgi mažesniais kiekiais) naujokas turi galimybę išmokti prekiauti. Jūs būtinai patirsite ir nuostolingų sandorių, bet jie jums neturi brangiai kainuoti. Jūs galėsite labiau susikoncentruoti ties savo prekybos planu kai žinote kiek kiekvienu atveju rizikuojate. Būtina suprasti, kad nuostoliai – tai tokia pat neatsiejama prekybos dalis kaip rinkos analizavimas, sunkus darbas, kantrybė ir pelnas. Taip, jūs negalėsite daug uždirbti (jeigu apskritai galėsite) prekiaudami tik po šimtą akcijų. Bet jūsų šansai ilgainiui išlikti biržoje bus daug didesni. Taip galėsite ištaisyti spragas ne tik savo plane, bet ir savyje.
Išmokite greitai uždaryti minusines pozicijas
Visi puikiai žino ką reikia daryti, bet dauguma treiderių galutiniam rezultate kovoja su ypač skaudžiais nuostoliais dėl to, kad nebesugeba pastebėti, kai situacija persiverčia. Kai tik pozicija tampa minusinė, naujokai ima tikėtis, kad ji tuoj apsisuks ir eis į jų pusę. Geras treideris visad turi iš anksto išstatytą stop orderį nuostolių apribojimui, kurį pasiekus bet kokiu atveju pozicija uždaroma. Būtina iš anksto nuspręsti, kad jeigu pozicija pradeda eiti ne pagal planą, kiek pinigų jūs pasiruošę prarasti konkrečiam sandoriui. Stop – loss galima nustatyti rankiniu būdu arba laikyti galvoje. Kuris būdas geresnis? Suprantama, jo atidarę poziciją ir iš karto pastatę stop‘ą, apsaugote save nuo prisigalvojimų ir pasidavimo emocijoms. Kokį būdą jūs bepasirinktumėte, stop orderis PRIVALO būti. Abejojate – išeikite iš pozicijos iškart.
Prekyba priklauso nuo rizikos sau prisiėmimo ir jos valdymo
Būtina suprati skirtumą tarp prekybos ir azartinių lošimų. Atidarant poziciją jūs privalote žinote kaip su ja elgsitės. Naujokam kyla pagundų pasinaudoti greitu judėjimu per naujienas nežinant akcijos charakteristikos. Kita pagunda – palikti poziciją per naktį, nes neįmanoma kontroliuoti situacijos kai birža uždaryta. Žemės drebėjimai, potvyniai ar bloga tą dieną išėjusi ataskaita gali žymiai pakeisti rizikos lygį. Sesijos pabaigoje pradedantysis treideris privalo uždaryti visas savo pozicijas, antraip – tai tikra ruletė. Jeigu rizika yra didesnė nei pelno potencialas, tai ar galima pateisinti tokią riziką?
Susikoncentruokite į keletą akcijų
Kiekvienas instrumentas turi savo individualumą. Didžiąją laiko dalį jis elgiasi ypatingai savaip. Jeigu jūs stebite 10, 20, 100 akcijų vienu metu, jums bus sunku susitvarkyti su tokiu kiekiu informacijos. Pradėkite nuo stebėjimo vienos ar dviejų akcijų. Dažnai išgirsite kaip patyrę treideriai sako: „nesvarbu, kas per kompanija, jeigu ji vaikšto, galiu ją ir prekiauti.“ Jūs už juos laimingi, bet jeigu jau skaitote šį straipsnį, vadinasi nesate vienas iš jų. Prekyboj būtinai naudojama tiek techninė, tiek fundamentalioji analizė. Naudokite visus prieinamus resursus, kad geriau suprastumėte akcijos vaikščiojimą. Būtina žinoti jos ATR, BETA, kas joje pagrindiniai žaidėjai, kokie kainų lygiai jai charakteringi, kur palaikymas, kur pasipriešinimas ir daugelį kitų dalykų. Stebint 1-2 akcijas, jūs galėsite greičiau su jomis susipažinti ir geriau suprasti kur jos juda.
Įeidinėkite į pozicija vienu pasirinktu akcijų skaičiumi
Nedidinkite pozicijos dydžio, kad kompensuoti nuostolingų sandorių seriją ar praeitą dieną padaryto minuso. Ir viena ir kita nutinka, būkite pasiruošę. Laikykitės savo plano. Kai jūs padidinate pozicijos dydį, jūsų rizika taip pat padidėja. Nuostolis – negrįžtamai prarasti pinigai. „Šių“ pinigų jau nebesusigrąžinsit. Rinka duos daugybę galimybių uždirbti „naujus“ pinigus, tad nesivaikykite senų.
Pabandykite ignoruoti sandorio rezultatus
Prekiaujant profesionaliame lygyje emocijoms nėra vietos. Būtina išmokti prekiauti, kad įgytumėte praktikos ir įgūdžių, o ne dėl pinigų. Reikia išmokti atidaryti poziciją paprasčiausiai dėl to, kad pažiūrėtumėte ar gausis treidas pagal jūsų planą ar ne, nesvarbu uždirbsite ar prarasite. Jeigu liksite susikoncentravę ties pinigais, jūs negalėsite susikoncentruoti į poziciją. Pliusinis treidas gali turėti tokį pat neigiamą poveikį kaip ir minusinis. Daugelis, kai tik pozicija paeina jų pusę, ima svajoti apie tai, kur išleis tuos pinigus, vietoj to, kad stebėti patį judėjimą, kad nebūtų apsisukimo ir visko neatimtų. Psichologiškai lengviau yra padaryti 100 dolerių nuostolį nei kad būti šimtą pliuse ir uždaryti poziciją į nulį. Iš kitos pusės, nereikia per daug pergyventi kai akcija daro korekcijas, jeigu žinot kur stop‘as ir kaip perstatomas trailing stop‘as.
Niekada neatidarinėkite pozicijų prieš paskelbiant svarbias naujienas
Ekonominiai rodikliai, ataskaitos, svarbių „galvų“ kalbos (FOMC) – visa tai gali rinka apsukti į bet kokią puse, laužyti visus indikatorius ir trendus. Geriau palaukti, kol naujiena „atidirbs“ ir tada eiti kartu su rinka.
Venkite labai volatilių akcijų
Dėl to būtina išmokti atpažinti labai nepastovias akcijas. Tokios akcijos dažniausiai sunaikina naujokų depozitus nei koks nors kitas faktorius. Kiekviename iš mūsų gali pasireikšti godumas. Kai matote akciją, kuri pakilo ar nukrito 25 dolerius, daugelis sušunka: “Vow! Galėjau uždirbti krūvas pinigų“. Bet realybė kitokia. Be reikiamų įgūdžių ir patirties tokioj akcijoj greičiausiai prarasite daug pinigų. Paaukokite keletą mėnesių (ar netgi metų), kad išmoktumėte prekiauti pakankamai likvidžias ir pagal trendą plaukiojančias akcijas. Jeigu nematote trendo – neprekiaujate. Pasistenkite filtruoti akcijas pagal jų likvidumą, vidutinį „vaikščiojimą“ per dieną, volatilumą ir kitus rodiklius.Tai tik keli pavyzdžiai galimų taisyklių, kurias jūs privalote susikurti patys. Kai kurios gali pasirodyti labai banalios, kitas būtina „išgyventi“ ir patirtį patiems, kad suprasti jų reikšmę.
Nepaisant to, ką jūs sau beprisirašytumėt, viskas priklausys nuo jūsų valios ir disciplinos jų laikantis. Kai jų išmoksit laikytis, tik tuomet, bet kokia taisyklė bus kažko verta. Galų gale, tik jūs pats esate atsakingas už savo veiksmus. Rinka negali jums kenkti kol jūs patys to neleisite. Būtent jūs, ne kas kitas, išsirenkate akciją, nustatote kryptį, atidarote savarankiškai kiekvieną savo poziciją. Kiek sau leidžiate, kad akcija eitų į minusą, tai tik jūsų reikalas. Jeigu sau leidžiate nuo sandorio prarasti daug daugiau nei suplanavote prieš atidarant poziciją, kaltas ne brokeris, ne „bjauri“ akcija, ne grafikas, į kurį jūs žiūrite, šio „reikalo autorius“ esate tik Jūs. Žmonės, kurie greitai sugeba suprasti, kad yra konkrečioje situacijoje neteisūs ir priima teisingus sprendimus, turi gerus šansus pasiekti sėkmę šioje srityje. Tas, kuris nuolat kaltina kitus, sistemą, robotus, „stambius žaidėjus“ ar sėkmę nesėkmę, ankščiau ar vėliau iš rinkos bus išprašytas